Buderus Logamax U012-24 Arıza Kodları

Buderus Logamax U012-24 Arıza Kodları

Buderus Logamax U012-24/24 K/28 K ve Buderus Logamax U014-24/24 K serili kombilerin kalorifer ve sıcak su ayar düğmelerinin altında bulunan 4 ledden son 3 led baz alınarak arıza kodları sunulmuştur. En başta yer alan ledin her zaman yeşil yanması gerekmektedir. İlk ledin görevi işletmedir. Brülör elektrik şebekesine bağlandığında yanmaktadır. Geriye kalan 3 led sırası ile E, F ve G harfleri ile adlandırılarak arıza durumları anlatılmaya çalışılmıştır.

 1. E Ve F Ledi Yanmıyor G Ledi Yanıyor Ise  Limit Termostat Sorunudur.
 • Çözüm Baca gazı sensör sorunu olduğunda ya da alev sinyalinin kaybolması sebebi ile brülör kapandığında yanar. Bu durumda cihazın su basıncına bakmalı düşük ise su basmalısınız. Cihazı birkaç defa resetlemelisiniz. Tüm bu uygulamalardan sonra sonuç değişmiyor ise uzman yardımı almanız gerekmektedir.
 1. E Ve F Ledi Yanmıyor G Ledi Yanıp Sönüyor Ise Düşük Su Basınç Sorunudur.
 • Çözüm Bu durumda su basıncı yeterli değildir ve tesisata su basmanız gerekir. Logamax U012-24 model kombi altında bulunan mavi renkteki doldurma musluğunu sola doğru açarak cihaza 1,5 bar kadar su basmanız gerekir. Panelin sağında yer alan basınç göstergesini işlem sırasında takip edebilirsiniz. Su basma uygulaması sonrasında sorun düzelecektir. Doldurma musluğunu da mutlaka kapatın. Sorunda düzelme durumu olmaz ise resetleme işlemi yapabilirsiniz. İşlemi yapamazsanız ya da sorun düzelmez ise bu durumda servis yardımı alabilirsiniz.
 1. E Ledi Yanmıyor, F Ledi Yanıp Sönüyor, G Harfi Yanıyor Ise Ateşleme Sorunudur.
 • Çözüm Genelde sık yaşanan sorunlardan biridir. Bu durumda dairenizdeki gaz girişlerini kontrol edin. Gaz girişlerinin yani gaz vanalarının açık olması gerekir. Gaz vanaları açık ise bu durumda kombiye de gaz geliyordur. Birkaç kez resetleme işlemi yapın. Sorun yine de düzelmez ise mutlaka servis yardımı alın. Ateşleme sorunlarında; gaz valfi, anakart ya da iyonizasyon ateşleme elektrotlarında sorun olabilir. Buderus Servisi’ni aramalı yardım almalısınız.
 1. E Ledi Yanmıyor, F Ve G Ledi Yanıyor Ise Alev Sorunudur.
 • Çözüm Ateşleme işleminin başlangıcında yanlış bir alev sinyalinin tespit edildiğini belirtir. Bu gibi arıza durumlarında teknik açıdan yapılması gereken cihazı resetlemektir. Alev hissedilmediği zaman karşınıza çıkan bir arıza durumudur. Bu durumda resetleme sonrasında düzelme olmaz ise anakart, gaz valfi ve iyonizasyon elektrodunda sorun olabilmektedir. Teknik açıdan her daim işin uzmanından yardım almanız gerekmektedir.
 1. E Ledi Yanıyor, F Ledi Yanmıyor, G Ledi Yanıp Sönüyor Ise Gidiş Suyu Sensör Sorunudur.
 • Çözüm Kalorifer sensöründe arıza olduğunda, ya da kablolarda kısa devre durumu temassızlık olduğunda bu sorun yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda uzman yardımı almak gerekir. Teknik açıdan tespit ve müdahale için mutlaka Buderus Servisi’ni aramalısınız.
 1. E Ve G Ledi Yanıp Sönüyor, F Ledi Yanmıyor Ise Kullanım Suyu Sensör Sorunudur.
 • Çözüm Bu arıza durumunda sıcak su sensörü arızalı olabilir ya da kablolarına kısa devre temassızlık gibi durumlar söz konusu olabilir. Net tespitin yerinde yapılması gerekir. Bu nedenle de uzman servis ekipleri tarafından yerinde görülmesi gerekir. Bu arıza durumunda Buderus Servisi ile görüşmelisiniz.
 1. E,F Ve G Ledi Yanıp Sönüyor Ise Donma Durumudur.
 • Çözüm Bu sorunda sensör kombideki sıcaklığın 2°C altında olduğunu ve eşanjörün bu sebeple donduğunu tespit ediyor. Bu nedenle arızaya geçiyor sıcaklık 5°c ye ulaşıncaya dek ateşleme yapılması tavsiye edilir. Bu durumda uzman servis yardımı alırsanız sorun tespit edilir ve problem çözümlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın