Bosch Comfort ZWC 24/28 Arıza Kodları

Bosch Comfort ZWC 24/28 Arıza Kodları

Makalemizde yer alan bilgiler; Bosch Comfort ZWC 24 – 3 MFA P 23 S (B1 RDW 24 21 H) ve Bosch Comfort ZWC 28 – 3 MFA P 23 S (B1 RDW 28 21 H) model kombilerde geçerli arıza kodları ve anlamlarıdır.

 1. A7 Arızası Sıcak Su Kullanım Sensör Sorunu.
 • Çözüm Sıcak su sensöründe ya da kablolarında sorun olduğunu belirten hata kodudur. Ayrıca borularda nemlenme durumları da söz konusu olabilmektedir. Bu gibi durumlarda yapabileceğiniz bir işlem bulunmaz. Mutlaka servis yardımı almalısınız.
 1. A8 Arızası BUS Iletişimde Kesinti.
 • Çözüm Bu hata kodu ekranda yer aldığı zaman yapabileceğiniz bir işlem ya da müdahale bulunmamaktadır. Bağlantı kablosunda ya da termostatında sorun olabilmektedir. Bosch Servisi yardımı almalısınız.
 1. A9 Arızası Kullanım Suyu Sensöründe Yanlış Montaj Sorunu.
 • Çözüm Kullanım suyu sensörü müdahalesinde yanlış bir montaj uygulaması yapıldığını belirten hata kodudur. Bu durumda servisi yeniden arayarak yardım almanız gerekmektedir.
 1. AC Arızası Modül Algılama Sorunu.
 • Çözüm Böyle bir hata kodunda kullanıcı olarak cihaza kesinlikle müdahale etmeyin. Modül ve bağlantılarının kontrol edilmesi gerekir. Bunun için de Bosch Servisi’ni aramanız gerekir.
 1. B1 Arızası Kod Anahtarı Algılama Sorunu.
 • Çözüm Modül ve bağlantı kablolarının kontrol edilmesi gerekir. Kullanıcı olarak cihaza müdahalede bulunmadan mutlaka servis yardımı alın.
 1. C1 Arızası Prosestatın Işlem Sırasında Açılma Sorunu.
 • Çözüm Bu durumda Bosch Kombi Servisi’nden yardım almalısınız. Cihazın prosestatı atık gaz tahliyesi ve fanı kontrol edilmelidir. Sorun bu parçalardan kaynaklıdır. Net tespit ve çözüm için mutlaka işi uzmanına bırakın.
 1. C4 Arızası Prosestatın Açılmama Sorunu.
 • Çözüm Prosestatın açılmadığını ve atık gaz sisteminde sorun olduğunu belirten bir arıza kodudur. Bu durumda prosestatta kablolarda, fanda veya elektronik kartta sorun olabilir. Servis yardımı almalısınız.
 1. C6 Arızası Prosestatın Kapanmama Sorunu.
 • Çözüm Prosestatın görev için açılıp kapanmadığını belirten arıza kodudur. Prosestat veya elektronik kartta sorun olabilir. Düşük ihtimalle de olsa fan arızası da söz konusu olabilir. Sorunun yerinde görülmesi ve tespit edilmesi gerekmektedir. Mutlaka uzman yardımı alın.
 1. CC Arızası Dış Hava Termostatı Algı Sorunu.
 • Çözüm Böyle bir hata kodu ile karşılaşıldığında dış hava termostatı aynı zamanda bağlantı kablosu kontrol edilmelidir. Tabi bu dış hava termostatı bulunan kombilerde geçerli bir durumdur. Dış hava termostatı yok ise elektrik aksağında sorun olabilmektedir. Net tespit ve çözüm için servisi aramalısınız.
 1. D3 Arızası ST8 Deki Köprünün Algılanmama Sorunu.
 • Çözüm Bosch ZWC kombi ekranında böyle bir hata kodu var ise soket yerine oturmamış olabilir, köprü eksik olabilir ya da yerden ısıtma sıcaklık sınırlayıcısı devreye girmiş olabilir. Böyle bir durumda kullanıcı olarak cihaza yapabileceğiniz herhangi bir uygulama yoktur. Servis yardımı almalısınız.
 1. D4 Arızası Isıtma Devresinde Ani Sıcaklık Yükselme Sorunu.
 • Çözüm Isıtma devresindeki suyun sıcaklığının aniden yükseldiğini belirten bir arıza kodudur. Bu durumun birçok sebebi bulunmaktadır. Kalorifer tesisatı tıkalı olabilir, kalorifer filtresi tıkalı olabilir, üç yollu vanada veya pompada sorun olabilir. Net teşhis ve müdahale için mutlaka servisi arayınız.
 1. D5 Arızası Harici Sıcaklık Sensör Sorunu.
 • Çözüm Extern sıcaklık sensörü olarak da bilinen harici ısınma sensöründe ya da kablolarında sorun olduğunu belirten hata kodudur. Böyle bir durumda ZWC Kombi Servisi’ni arayarak yardım talep etmelisiniz.
 1. D7 Arızası Gaz Armatörü Reglaj Ventili Sorunu.
 • Çözüm Böyle bir hata kodu ile karşılaştığınızda servis yardımı almalısınız. Cihazın reglaj ventili kablolarında sorun olabilir. Bu kontrolü de ancak Bosch’un uzman servis ekipleri sağlayabilir.
 1. E2 Arızası Gidiş Suyu Sıcaklık Sensör Sorunu.
 • Çözüm Gidiş suyu sıcaklık sensöründe veya bağlantı kablolarında sorun olduğunu anlatan arıza kodudur. Bu durumda kullanıcı olarak sıcak su talebinize yanıt alamazsınız. Sorunun giderilmesi açısından Bosch Kombi Servisi ile görüşerek yardım almanız gerekmektedir.
 1. E9 Arızası STB Termostatı Devrede. (Düşük Su Basınç Hatası Olabilir).
 • Çözüm Bu durumun yaşanmasının birden çok sebebi bulunmaktadır. Öncelikle kombi su basıncına bakın. Basınç düşük ise su basma işlemi uygulamalısınız. Cihaz petek konumunda ise petek vanalarına bakmalı, kapalı ise mutlaka açmalısınız. Kombi altındaki tesisat vanalarının kapalı şekilde olmadığından emin olmalısınız. En azından 3 peteği kullanır durumda olmanız şarttır. Ayrıca kombiyi maksimum 3 kez resetlemelisiniz. Sorunda düzelme olmaz da devam eder ise mutlaka uzman yardımı almalısınız. Ana eşanjörde kireç-tıkanma, tesisatta veya kalorifer filtresinde tıkanma, pompada sıkışma, üç yollu vanada konum değiştirme-ortada kalma gibi durumlar söz konusu olabilir. Servisi arayın, yerinde tespit ve müdahale ile sorun çözümlenecektir.
 1. EA Arızası Ateşleme-Alev Algılanmama Sorunu.
 • Çözüm Bu durumda öncelikle konut içerisinde gaz olduğundan emin olun. Bu sebeple tüm gaz vanalarını kontrol edin. Gaz olduğundan eminseniz eğer yani gaz vanaları açık durumda ise kombiyi birkaç kez resetleyin. Resetleme uygulaması da sonuç vermiyorsa eğer mutlaka servis yardımı alın. Ateşleme-iyonizasyon elektrotlarında, elektronik kartta veya gaz armatöründe sorun olabilir. Net tespit ve müdahale için mutlaka servisi arayın.
 1. E0-F0 Arızası Dahili Sorun.
 • Çözüm Bosch ZWC kombinin elektrik soket kontaklarında, ateşleme kablolarının bağlantılarında sorun olduğunda bu hata kodlarından biri ekranda belirir. Bu durum elektronik kart arızası da olabilmektedir. Böyle bir durumda kullanıcı olarak cihaza reset atmak gibi müdahaleler işe yaramaz. Sorunun çözümlenmesi adına da servis yardımı almanız gerekmektedir.
 1. F7 Arızası Cihaz Kapalıyken Alevin Algılanma Sorunu.
 • Çözüm Böyle bir cihaz kapalı iken yani kullanılmıyor iken alevin hala var olduğunu gösterir. Gaz valfinin kablo bağlantılarında, gaz valfinde, iyonizasyon elektrodunda veya elektronik kartta sorun olabilir. Net tespit ve müdahale için işi uzmanına bırakmalı Bosch Servisi yardımı almalısınız.
 1. FA Arızası Gaz Olmadığı Halde Alevin Algılanma Sorunu.
 • Çözüm Bu durumda cihaza gaz gelmemesine rağmen alevin hala var olduğunu anlayabiliriz. ZWC kombide böyle bir sorun var ise iyonizasyon elektrodu ya da gaz valfi arızası söz konusu diyebiliriz. Ayrıca anakart arızalı da olabilir. Cihaza müdahale işin uzmanı tarafından yapılmalıdır. Bu nedenle de Bosch Servisi’ne ulaşmalı yardım istemelisiniz.
 1. Fd Arızası Reset Düğmesine Uzun Süre Basılmış Olma Durumu.
 • Çözüm Cihaz arızaya geçtiğinde eğer reset butonuna bastıysanız ve bu uygulamayı uzun süre devam ettirdiyseniz bu hata kodu ekranda belirecektir. Bu durumda sorunu çözümlemek adına yeniden Bosch kombi reset butonuna bir kez basmanız yeterli olacaktır. Sorun bu şekilde çözümlenecektir. Düzelme olmaz ise cihazı şalterinden kapatın ve yeniden açın.

Bosch ZWC model kombide düşük su basınç sorunu yaşarsanız eğer yani panelin üst sağ kısmında yer alan gösterge 1 barın altını gösterir ise; kombinin sol alt kısmında yer alan kırmızı doldurma musluğunu sola çevirerek açmalı ve basıncı 1,5 bar değerine gelene kadar yükseltmelisiniz. Sorun düzelecektir. İşlem sonrasında doldurma musluğunu kapatmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Arayın